Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17B-36-C1-R0
ATS-17B-36-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17B-36-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM
Datasheet Download
ATS-17B-36-C1-R0.pdf
Availability of ATS-17B-36-C1-R0
QUANTITY
ATS-17B-36-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17B-36-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17B-36-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.81°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17B-36-C1-R0
Related LinksATS-17B-, ATS-17B-36-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17B-36-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-17B-36-C1-R0
IC REG CTRLR SGL POS ADJ 10MSOP datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".147"L datasheet.pdf
DOUBLE WRAP 316SS TY E/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IND METAL PNL 5MM HER DIFF datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A DL SYNC datasheet.pdf