Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17C-12-C1-R0
ATS-17C-12-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17C-12-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT
Datasheet Download
ATS-17C-12-C1-R0.pdf
Availability of ATS-17C-12-C1-R0
QUANTITY
ATS-17C-12-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17C-12-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17C-12-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.84°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17C-12-C1-R0
Related LinksATS-17C-, ATS-17C-12-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17C-12-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-17C-12-C1-R0
LED 8MM YELLOW DIFF PANEL MOUNT datasheet.pdf
CONN HEADER 1.25MM 2POS R/A TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR PHOTOLOGIC CMOS SIDE LOOK datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 48POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
4X6 METRAL CABLE CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
IC CAPSENSE 8K FLASH 16 QFN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf