Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17D-16-C2-R0
ATS-17D-16-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17D-16-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-17D-16-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17D-16-C2-R0
QUANTITY
ATS-17D-16-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17D-16-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17D-16-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.08°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17D-16-C2-R0
Related LinksATS-17D-, ATS-17D-16-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17D-16-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17D-16-C2-R0
THYRISTOR TVS 110V 250A 3PIN RDL datasheet.pdf
IC REG BUCK SEPIC ADJ 4.5A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS .100" DL TIN datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28TSOP datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 144EQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf