Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17D-20-C1-R0
ATS-17D-20-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17D-20-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-17D-20-C1-R0.pdf
Availability of ATS-17D-20-C1-R0
QUANTITY
ATS-17D-20-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17D-20-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17D-20-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.13°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17D-20-C1-R0
Related LinksATS-17D-, ATS-17D-20-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17D-20-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-17D-20-C1-R0
CONN RCPT 20POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FAN AXIAL 38X28MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV RADIAL datasheet.pdf
RES 9.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS PIN datasheet.pdf