Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17F-100-C2-R0
ATS-17F-100-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17F-100-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-17F-100-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17F-100-C2-R0
QUANTITY
ATS-17F-100-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17F-100-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17F-100-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.7°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17F-100-C2-R0
Related LinksATS-17F-, ATS-17F-100-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17F-100-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17F-100-C2-R0
RES SMD 1.62K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 800MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
HOOD COVER DUST PROTECTER datasheet.pdf
RES 432 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC SPECIALIZED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 65W datasheet.pdf
IC PCI SW 32LANE 24PORT 484BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ H/LV-CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.2A 100 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf