Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17F-12-C2-R0
ATS-17F-12-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17F-12-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-17F-12-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17F-12-C2-R0
QUANTITY
ATS-17F-12-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17F-12-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17F-12-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.86°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17F-12-C2-R0
Related LinksATS-17F-, ATS-17F-12-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17F-12-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17F-12-C2-R0
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 16QFN datasheet.pdf
RES 169 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW NUMERIC 0.8" datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.1 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY 30AU datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 12V 10UA datasheet.pdf