Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17G-37-C2-R0
ATS-17G-37-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17G-37-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766
Datasheet Download
ATS-17G-37-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17G-37-C2-R0
QUANTITY
ATS-17G-37-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17G-37-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17G-37-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.450" (36.83mm)
Width2.267" (57.60mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.12°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17G-37-C2-R0
Related LinksATS-17G-, ATS-17G-37-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17G-37-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17G-37-C2-R0
SWITCH ROTARY 6P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP ROLLER datasheet.pdf
RES SMD 25.8KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 50.4V 500A DISC 5MM datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf