Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-17H-113-C2-R0
ATS-17H-113-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-17H-113-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-17H-113-C2-R0.pdf
Availability of ATS-17H-113-C2-R0
QUANTITY
ATS-17H-113-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-17H-113-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-17H-113-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-17H-113-C2-R0
Related LinksATS-17H-, ATS-17H-113-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-17H-113-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-17H-113-C2-R0
RES 2.4K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MODULE 802.11B/G UART RS-232 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KIT SCRAP CHOPPER datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 36POS .127M datasheet.pdf
SENSOR PRESS DIFF 10" H2O 8DIP datasheet.pdf