Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-103-C2-R1
ATS-18A-103-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-103-C2-R1
Brief Description
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18A-103-C2-R1.pdf
Availability of ATS-18A-103-C2-R1
QUANTITY
ATS-18A-103-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-103-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-103-C2-R1
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.374" (9.50mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.67°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-103-C2-R1
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-103-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-103-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-18A-103-C2-R1
SIDAC SYM 3CHP 420V 150A MS013 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CRIMPING DIE FERRULE 4 datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 200MW UMD2 datasheet.pdf
CAP CER 4.8PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf