Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18A-97-C3-R0
ATS-18A-97-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18A-97-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18A-97-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18A-97-C3-R0
QUANTITY
ATS-18A-97-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18A-97-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18A-97-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.39°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18A-97-C3-R0
Related LinksATS-18A-, ATS-18A-97-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18A-97-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18A-97-C3-R0
D-SUB CABLE - MFL37K/MC37M/X datasheet.pdf
PIN .025" SQUARE WIRE WRAP .642" datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 3.3K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A TO220-3 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf