Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-199-C2-R0
ATS-18B-199-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-199-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18B-199-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18B-199-C2-R0
QUANTITY
ATS-18B-199-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-199-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-199-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.83°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-199-C2-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-199-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-199-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-199-C2-R0
RES SMD 22.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
UNIVERSAL ADAPTER CABLE 24" datasheet.pdf
MUX/DEMUX DUAL 4:1 TTL 16QSOP datasheet.pdf
23P MTA156 CONN ASSY 26AWG LF datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT PIN SLD datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 15V 51W 3.4A datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 24POS .100 JUMPER 2 INCH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf