Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-40-C3-R0
ATS-18B-40-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-40-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412
Datasheet Download
ATS-18B-40-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18B-40-C3-R0
QUANTITY
ATS-18B-40-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-40-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-40-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width2.400" (60.96mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.450" (11.43mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow14.61°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-40-C3-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-40-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-40-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-40-C3-R0
SWITCH INTERLOCK DOOR SAFE 10.1A datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS DUAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
METRAL HS RECEPTACLES datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
DMM 300V AC/DC datasheet.pdf