Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-59-C2-R0
ATS-18B-59-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-59-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18B-59-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18B-59-C2-R0
QUANTITY
ATS-18B-59-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-59-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-59-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.94°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-59-C2-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-59-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-59-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-59-C2-R0
POLYSWITCH RGE SERIES 6.0A HOLD datasheet.pdf
REG SW 1.8V 5.5A SMD datasheet.pdf
Crystal 22.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC REG BUCK DC/DC CONVERTER datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 15POS 30AU datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR GT1 ACCESSORY datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.4MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf