Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18B-60-C2-R0
ATS-18B-60-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18B-60-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18B-60-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18B-60-C2-R0
QUANTITY
ATS-18B-60-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18B-60-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18B-60-C2-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.36°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18B-60-C2-R0
Related LinksATS-18B-, ATS-18B-60-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18B-60-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18B-60-C2-R0
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
POSITION CONTROL MOD CABLES 0.5M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 9000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN HDR 18POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf