Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18C-16-C1-R0
ATS-18C-16-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18C-16-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18C-16-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18C-16-C1-R0
QUANTITY
ATS-18C-16-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18C-16-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18C-16-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.06°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18C-16-C1-R0
Related LinksATS-18C-, ATS-18C-16-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18C-16-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18C-16-C1-R0
LENS OPTIC 60DEG FOR BL-3000 SER datasheet.pdf
DOOR STEEL 48.8X18.8X0.53" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
DSUB FEMALE SCREW LOCK datasheet.pdf
RES 5.10K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TXRX MLVDS 200MBPS 14SOIC datasheet.pdf
HOLD DOWN BLADE datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/3.3V 0.3A 6WLCSP datasheet.pdf