Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18C-33-C1-R0
ATS-18C-33-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18C-33-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM
Datasheet Download
ATS-18C-33-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18C-33-C1-R0
QUANTITY
ATS-18C-33-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18C-33-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18C-33-C1-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.4°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18C-33-C1-R0
Related LinksATS-18C-, ATS-18C-33-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18C-33-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18C-33-C1-R0
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE RPSMA ML-N FML datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM 486VC R-6 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A LGA datasheet.pdf