Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18D-25-C1-R0
ATS-18D-25-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18D-25-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT
Datasheet Download
ATS-18D-25-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18D-25-C1-R0
QUANTITY
ATS-18D-25-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18D-25-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18D-25-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.25°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18D-25-C1-R0
Related LinksATS-18D-, ATS-18D-25-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18D-25-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18D-25-C1-R0
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 11CH SW-CAP 20-SOIC datasheet.pdf
IC CONV CTLR POE-PD 13W 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.2KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 36.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CE14 RCPT HSG ASSY 4CKT datasheet.pdf
PWR RCPT VERT PF GOLD 2POS datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf