Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18D-33-C1-R0
ATS-18D-33-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18D-33-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM
Datasheet Download
ATS-18D-33-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18D-33-C1-R0
QUANTITY
ATS-18D-33-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18D-33-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18D-33-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length2.280" (57.90mm)
Width1.450" (36.83mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.700" (17.78mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow17.4°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18D-33-C1-R0
Related LinksATS-18D-, ATS-18D-33-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18D-33-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18D-33-C1-R0
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
LOW HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS PIN datasheet.pdf
CABLE datasheet.pdf
HOOK & LOOP ROLL 75'L 10. datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf