Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18D-49-C1-R0
ATS-18D-49-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18D-49-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-18D-49-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18D-49-C1-R0
QUANTITY
ATS-18D-49-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18D-49-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18D-49-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow26.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18D-49-C1-R0
Related LinksATS-18D-, ATS-18D-49-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18D-49-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18D-49-C1-R0
IC MCU 8BIT 16KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
RES SMD 240K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC BATT PROTECT 2-4CELL 8-SM8 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IGBT 330V 40A TO-220AB datasheet.pdf
PROGRAMMER FLASH SH7775 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4SMD datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG 100' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 3.2X5 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V SGL DO35 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf