Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18E-205-C2-R0
ATS-18E-205-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18E-205-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-18E-205-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18E-205-C2-R0
QUANTITY
ATS-18E-205-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18E-205-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18E-205-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.236" (6.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18E-205-C2-R0
Related LinksATS-18E-, ATS-18E-205-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18E-205-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18E-205-C2-R0
FINGER GUARD 80MM METAL datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH PB 6A MOM RED PANEL datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 6SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BUZZ VAC 2KHZ SLOW DBL PULSE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf