Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18E-96-C2-R0
ATS-18E-96-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18E-96-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18E-96-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18E-96-C2-R0
QUANTITY
ATS-18E-96-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18E-96-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18E-96-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.63°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18E-96-C2-R0
Related LinksATS-18E-, ATS-18E-96-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18E-96-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18E-96-C2-R0
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SIDACTOR BI 180V 3000A TO263 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 110PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES 9.10K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 820MA 145 MOHM datasheet.pdf
PNL MNT 220V WHITE 5MM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf