Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18F-48-C2-R0
ATS-18F-48-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18F-48-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18F-48-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18F-48-C2-R0
QUANTITY
ATS-18F-48-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18F-48-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18F-48-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.51°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18F-48-C2-R0
Related LinksATS-18F-, ATS-18F-48-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18F-48-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18F-48-C2-R0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 18POS datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2A 32VDC 0805 datasheet.pdf
RES 51.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK 21POS 3.81MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
17 WAY MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 45MA 28 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
MINI BOX PIN ASSY 128 POS datasheet.pdf
CAP FILM 2.4UF 5% 1250VDC AXIAL datasheet.pdf