Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18G-58-C1-R0
ATS-18G-58-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18G-58-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-18G-58-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18G-58-C1-R0
QUANTITY
ATS-18G-58-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18G-58-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18G-58-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.08°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18G-58-C1-R0
Related LinksATS-18G-, ATS-18G-58-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18G-58-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18G-58-C1-R0
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
TAPE GLASS CLOTH 1" X 60YD WHT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 09VOUT datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK KEY 50W datasheet.pdf
TAPE DBL COAT URETHANE 6"X5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FILTER LINE 3A FASTONS datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIP CABLE 18POS datasheet.pdf