Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18G-60-C3-R0
ATS-18G-60-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18G-60-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18G-60-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18G-60-C3-R0
QUANTITY
ATS-18G-60-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18G-60-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18G-60-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.5°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18G-60-C3-R0
Related LinksATS-18G-, ATS-18G-60-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18G-60-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18G-60-C3-R0
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SOCK CONN 24 CONT OPEN W/POL GLD datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 32K 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 10MM RED datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGNT 28WSOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZA10 M25 datasheet.pdf
OPTOISO 2.13KV TRANS 8SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
OSCILLATOR MEMS 19.2MHZ CMOS SMD datasheet.pdf