Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-113-C3-R0
ATS-18H-113-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-113-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-18H-113-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18H-113-C3-R0
QUANTITY
ATS-18H-113-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-113-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-113-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.91°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-113-C3-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-113-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-113-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-113-C3-R0
IC REG BCK ADJ/PROG 0.45A 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN IDC 9POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.7A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf