Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-156-C1-R0
ATS-18H-156-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-156-C1-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-18H-156-C1-R0.pdf
Availability of ATS-18H-156-C1-R0
QUANTITY
ATS-18H-156-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-156-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-156-C1-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.11°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-156-C1-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-156-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-156-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-156-C1-R0
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GN/GN/YW/GN QUAD RA datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
XCEDE RGHT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LUG ALUMINUM MECH 2 HOLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.10 UF 10% 630VDC datasheet.pdf