Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-25-C3-R0
ATS-18H-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-18H-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18H-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-18H-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-25-C3-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-25-C3-R0
CONN RECEPT PIN .015-.025" .180" datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 1.2UH SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
MICRO 37C S /11 10CR 72" NI datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 800MHZ 783FCBGA datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
TERMINAL STRIP CONN 14POS R/A datasheet.pdf