Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-25-C3-R0
ATS-18H-25-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-25-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-18H-25-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18H-25-C3-R0
QUANTITY
ATS-18H-25-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-25-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-25-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.362" (60.00mm)
Width2.362" (60.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow6.32°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-25-C3-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-25-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-25-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-25-C3-R0
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DIGITAL POT 50K 32TP 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 202 I/O 256CQFP datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED 7-SEG 3DIGIT RED 0.56" CC datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf