Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-75-C2-R0
ATS-18H-75-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-75-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18H-75-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18H-75-C2-R0
QUANTITY
ATS-18H-75-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-75-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-75-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow15.02°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-75-C2-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-75-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-75-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-75-C2-R0
IC AMP BLUETOOTH 10-TSON datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
PCF 5.00/12/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
RES 180 OHM 13W 5% AXIAL datasheet.pdf