Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-96-C3-R0
ATS-18H-96-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-96-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-18H-96-C3-R0.pdf
Availability of ATS-18H-96-C3-R0
QUANTITY
ATS-18H-96-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-96-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-96-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.73°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-96-C3-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-96-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-96-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-96-C3-R0
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LV SOT23-8 datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
SL SURFACE DISC TN A CRS 5" datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POWER ENTRY datasheet.pdf
DIODE MOD FAST 1.2KV 140A CC datasheet.pdf