Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-18H-97-C2-R0
ATS-18H-97-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-18H-97-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-18H-97-C2-R0.pdf
Availability of ATS-18H-97-C2-R0
QUANTITY
ATS-18H-97-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-18H-97-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-18H-97-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow20.3°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-18H-97-C2-R0
Related LinksATS-18H-, ATS-18H-97-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-18H-97-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-18H-97-C2-R0
VARISTOR 29.5V 100A 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1X5.5MM 9.3" datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLACK datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 18W datasheet.pdf
RES 454K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.58M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 40POS datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CARBONIZED NYLON 3/4" BLK 75' datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf