Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19A-100-C3-R0
ATS-19A-100-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19A-100-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19A-100-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19A-100-C3-R0
QUANTITY
ATS-19A-100-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19A-100-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19A-100-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.79°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19A-100-C3-R0
Related LinksATS-19A-, ATS-19A-100-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19A-100-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19A-100-C3-R0
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 12VDC 2.9KHZ PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
FUS 48V T/D LIFT TRUCK 250A datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM DO214AB (SMC) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
3 POS. FASTIN-FASTON CONN. TAB H datasheet.pdf
BREADBOARD PS STICK 5V/3.3V datasheet.pdf
100UF 50V 12.5X33.5 105C RAD datasheet.pdf