Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19A-120-C3-R0
ATS-19A-120-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19A-120-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-19A-120-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19A-120-C3-R0
QUANTITY
ATS-19A-120-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19A-120-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19A-120-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.57°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19A-120-C3-R0
Related LinksATS-19A-, ATS-19A-120-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19A-120-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19A-120-C3-R0
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
FILTER LINE 2.7MH 4.5A TYPE 850 datasheet.pdf
RECPT,4 POSN,ECONOSEAL datasheet.pdf
FILTER 3-LINE 300VAC 36A PANEL datasheet.pdf
IC PANEL METER 4.5 DIG 48LQFP datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .100 72POS AU datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EARTH CONTACT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 100POS PIN datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf