Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19B-72-C3-R0
ATS-19B-72-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19B-72-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19B-72-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19B-72-C3-R0
QUANTITY
ATS-19B-72-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19B-72-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19B-72-C3-R0
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow5.19°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19B-72-C3-R0
Related LinksATS-19B-, ATS-19B-72-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19B-72-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19B-72-C3-R0
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W T18 datasheet.pdf