Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19C-175-C3-R0
ATS-19C-175-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19C-175-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19C-175-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19C-175-C3-R0
QUANTITY
ATS-19C-175-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19C-175-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19C-175-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.65°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19C-175-C3-R0
Related LinksATS-19C-, ATS-19C-175-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19C-175-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19C-175-C3-R0
CAP CER 1.5PF 50V C0K 0402 datasheet.pdf
TRIAC 200V 10A TO263 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 10.6A TO220 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
RES 316 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FERRULE 4 0/20 GRAY 1=500PCS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 175V 100MA DO213 datasheet.pdf