Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19D-158-C2-R0
ATS-19D-158-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19D-158-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-19D-158-C2-R0.pdf
Availability of ATS-19D-158-C2-R0
QUANTITY
ATS-19D-158-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19D-158-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19D-158-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.378" (35.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow2.8°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19D-158-C2-R0
Related LinksATS-19D-, ATS-19D-158-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19D-158-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-19D-158-C2-R0
IC QUAD V COMP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM TIN datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A MICRO8 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 15MM datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 5.95"LX3.74"W datasheet.pdf
RES 6.42 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 348 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf