Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-19F-83-C3-R0
ATS-19F-83-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-19F-83-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-19F-83-C3-R0.pdf
Availability of ATS-19F-83-C3-R0
QUANTITY
ATS-19F-83-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-19F-83-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-19F-83-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow8.76°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-19F-83-C3-R0
Related LinksATS-19F-, ATS-19F-83-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-19F-83-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-19F-83-C3-R0
ROUND STANDOFF 6-32 BRASS 7/8" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 53MA 5.6 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
LED PNL MT 1" 12V WT FLAT BLUE datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 21A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 240NH 3.4A 25 MOHM SMD datasheet.pdf