Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-04-C1-R0
ATS-20A-04-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-04-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20A-04-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20A-04-C1-R0
QUANTITY
ATS-20A-04-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-04-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-04-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow11.55°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-04-C1-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-04-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-04-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-04-C1-R0
INSULATOR 10-3CASE 1.655X1.063"D datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf