Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-127-C2-R0
ATS-20A-127-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-127-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20A-127-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-127-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-127-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-127-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-127-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.84°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-127-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-127-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-127-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-127-C2-R0
IC REG CTRLR BUCK PWM 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 402K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ETH CTRLR SNGL-CHIP 28QFN datasheet.pdf
HEAVYCON HOUSING/ACCESSORY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 17POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
ATTENUATOR 7 DB DC 18GHZ datasheet.pdf