Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-143-C1-R0
ATS-20A-143-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-143-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20A-143-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20A-143-C1-R0
QUANTITY
ATS-20A-143-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-143-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-143-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.181" (30.00mm)
Width1.181" (30.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.28°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-143-C1-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-143-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-143-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-143-C1-R0
RES SMD 75 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
CARDEDGE 10POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.125A 24V datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 3"L X 4"W datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 1A 20V SMAJ datasheet.pdf