Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-162-C2-R0
ATS-20A-162-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-162-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20A-162-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-162-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-162-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-162-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-162-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.62°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-162-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-162-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-162-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-162-C2-R0
CONN TERM MALE 22-24AWG TIN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 20POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE NEUTRAL LINE 25A datasheet.pdf
IC LINE RCVR LVDS DIFF SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 130MA 5.72 OHM datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 5POS .050 THRUHOLE datasheet.pdf