Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-168-C2-R0
ATS-20A-168-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-168-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20A-168-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-168-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-168-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-168-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-168-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length0.984" (25.00mm)
Width0.984" (25.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow7.01°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-168-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-168-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-168-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-168-C2-R0
MOSFET N-CH 20V 18A DIRECTFET datasheet.pdf
BIT TORXPLUS IP27 1.97" datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.437" (11.10mm) datasheet.pdf
C/A LC TO LC MM 2.0MM 101M datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher 16-SOIC datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 DSH datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
MOD SMARTMESH IP EMBEDDED MNGR datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FUSE FAST ACT MIDGET 12A 600V datasheet.pdf