Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-175-C2-R0
ATS-20A-175-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-175-C2-R0
Brief Description
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766
Datasheet Download
ATS-20A-175-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20A-175-C2-R0
QUANTITY
ATS-20A-175-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-175-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-175-C2-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow13.52°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-175-C2-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-175-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-175-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-175-C2-R0
FIXED IND 1.8NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 600VDC RAD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 18-72VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Receptacle, Elevated Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 43404 RF DSA datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5.1V 16A datasheet.pdf
CONN HDR 82POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS T/H datasheet.pdf