Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-189-C3-R0
ATS-20A-189-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-189-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20A-189-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20A-189-C3-R0
QUANTITY
ATS-20A-189-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-189-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-189-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.82°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-189-C3-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-189-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-189-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-189-C3-R0
IC REG CHARGE PUMP 5V 50MA 8SOIC datasheet.pdf
L-BRACKET 10DEG ANG ADJ FOR E3B2 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 3A 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 14CKT TIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 24V datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
RES SMD 20.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068 UF 10% 300 VAC R datasheet.pdf