Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20A-63-C3-R0
ATS-20A-63-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20A-63-C3-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412
Datasheet Download
ATS-20A-63-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20A-63-C3-R0
QUANTITY
ATS-20A-63-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20A-63-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20A-63-C3-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow12.42°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20A-63-C3-R0
Related LinksATS-20A-, ATS-20A-63-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20A-63-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20A-63-C3-R0
CONN HEADER .100 SINGL STR 21POS datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO PWM 16DIP datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54328-686 datasheet.pdf
IC MRAM 16MBIT 35NS 44TSOP datasheet.pdf
RES 536 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 25V SCREW datasheet.pdf
SAFETY MAT 800X800MM datasheet.pdf
RES 500 OHM 1.75W .002% AXIAL datasheet.pdf