Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-116-C3-R0
ATS-20B-116-C3-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-116-C3-R0
Brief Description
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412
Datasheet Download
ATS-20B-116-C3-R0.pdf
Availability of ATS-20B-116-C3-R0
QUANTITY
ATS-20B-116-C3-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-116-C3-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-116-C3-R0
ShapeSquare, Fins
Length1.575" (40.01mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow4.26°C/W @ 100 LFM
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-116-C3-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-116-C3-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-116-C3-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-116-C3-R0
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR OVER/UND 8-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 54POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC FET BUS SWITCH DUAL 56TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONN PLUG CPC 17POS SOLDER CUP datasheet.pdf
RES 11.8K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PLIER 4 DIAG RELD EMS543J datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 1.6NH 700MA 80 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
220UF 16V 10X18MM 85C 15000H datasheet.pdf