Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-117-C1-R0
ATS-20B-117-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-117-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 45X45X10MM XCUT
Datasheet Download
ATS-20B-117-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20B-117-C1-R0
QUANTITY
ATS-20B-117-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-117-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-117-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.772" (45.00mm)
Width1.772" (45.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow10.46°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-117-C1-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-117-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-117-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-117-C1-R0
CONN RECEPT 4POS FMALE PANEL MT datasheet.pdf
IC OPAMP TRANSCOND 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC EPROM UV 8MBIT 100NS 32CDIP datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
26P MTA100 CONN GREEN LF datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/5W 0402 datasheet.pdf
RES 146.4375 OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf