Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-14-C2-R0
ATS-20B-14-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-14-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20B-14-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20B-14-C2-R0
QUANTITY
ATS-20B-14-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-14-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-14-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.969" (50.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.790" (20.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow9.97°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-14-C2-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-14-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-14-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-14-C2-R0
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 2A SM8 datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 4.5A TO92-3 datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG20G/AF20/AFE20T datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 3PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT IN-LINE 2POS PINS datasheet.pdf
AB 20C 20#16 PIN PLUG datasheet.pdf
500 mA, Low Dropout, CMOS Linear Regulator IC datasheet.pdf