Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20B-151-C1-R0
ATS-20B-151-C1-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20B-151-C1-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB
Datasheet Download
ATS-20B-151-C1-R0.pdf
Availability of ATS-20B-151-C1-R0
QUANTITY
ATS-20B-151-C1-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20B-151-C1-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20B-151-C1-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length1.378" (35.00mm)
Width1.378" (35.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)1.181" (30.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow3.9°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20B-151-C1-R0
Related LinksATS-20B-, ATS-20B-151-C1-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20B-151-C1-R0 Details Description
Related parts for ATS-20B-151-C1-R0
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 4A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf