Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-108-C2-R1
ATS-20C-108-C2-R1 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-108-C2-R1
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20C-108-C2-R1.pdf
Availability of ATS-20C-108-C2-R1
QUANTITY
ATS-20C-108-C2-R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-108-C2-R1
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-108-C2-R1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeRectangular, Fins
Length1.969" (50.00mm)
Width1.575" (40.01mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.500" (12.70mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow27.03°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-108-C2-R1
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-108-C2-R1 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-108-C2-R1 Details Description
Related parts for ATS-20C-108-C2-R1
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V OUT 1W datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 120A D1 datasheet.pdf
RELAY BLK INPUT 16POS NPN AC COI datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.09"L X 3.7"W datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 2MH 69MA 29 OHM TH datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D HI/T datasheet.pdf
AMP 1MM STD EDGE 242 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf